יוסף רחמים - רפואה משולבת טיפולים בהתאמה אישית

אישיאס – עצב סיאטיקה –טיפול ברפואה משולבת

המונח סיאטי מתייחס לסימפטום של כאב רגליים המתקשר גם לעקצוצים, תחושת איבר “רדום” או חולשה ברגל .

אישיאס היא דלקת בעצב הירך הגורמת לכאבים בגב התחתון המוקרנים לישבן ולרגל. ברוב במקרים, אישיאס נגרם כתוצאה מפריצת דיסק, אך יש גם סיבות רפואיות אחרות.

לרוב הכאב חולף לאחר ימים או שבועות .

אישיאס אוסף של סימפטומים הנגרמים מדלקת בעצב הירך, העצב הסכיאטי עצב גדול שיוצא מהגב התחתון לחלקה האחורי של הרגל ,לחץ על עצב הירך, יכול לגרום לכאב בגב התחתון , כאב שמתפשט לירך, לישבן ולרגל. 
90% מהאנשים יחלימו מאישיאס ללא ניתוח בעזרת טיפולים ברפואה משלבת


כאב בעצב הסיאטי מאופיין בסימפטום אחד או מספר סימפטומים:

1.      כאב כרוני בצד אחד בלבד של הישבן או הרגל (רק לעיתים נדירות הכאב מופיע בשתי הרגליים)

2.      כאב שמחמיר בישיבה

3.      כאב רגל שמוגדר כ”צריבה” או נימול כאב חד או עקצוצים

4.      חולשה, כבדות ,כאב עמום או קושי בתזוזת הרגל, כף הרגל או אצבעות כפות הרגליים

5.      כאב חד שמקשה על הליכה או דריכה

6.      כאב שמקרין למטה על הרגל ועלול להשפיע גם על הרגל וכף הרגל

7.      תחושת ברך קורסת , ברך נוקשה

8.      כאב עצם הסיאטי יכול להיות עמום ולא שכיח במיוחד או כאב מתמשך ובלתי נסבל, עוצמות רמת הכאב ומשך ההשפעה משתנים ממטופל למטופל.

9.      הסימפטומים משתנים בהתאם למקור הלחץ / דלקת על העצב .

10.  הנזק ברקמות שנוצר במשך הזמן סביב העצב הסיאטי ובתוכו לאורך זמן מתקבע והופך להיות כרוני

 

11.  לעיתים נדירות, דלקת בעצב הסיאטיקה תתפשט לשאר חוליות עמוד השדרה .

העצב הסיאטי הוא העצב הגדול והארוך ביותר בגוף ומורכב משורשי עצב בודדים שמסתעפים מעמוד השדרה והגב התחתון לכדי "כבל עבה" המהווה את העצב הסיאטי.

 

 • סימפטומים של סיאטיקה מתרחשים כאשר העצב הסיאטי הגדול מגורה או מופעל עליו לחץ קרוב לבסיס ההסתעפות , העצב הסיאטי מתחיל בגב התחתון.
 • בכל חולייה של עמוד השדרה התחתון, שורש של עצב יוצא מתעלת עמוד השדרה וכל אחד מהעצבים הללו יחד יוצרים את העצב הגדול, העצב הסיאטי.
 • העצב הסיאטי מתחיל בגב התחתון, דרך הישבן ויורד מטה דרך כל רגל.
 • חלקים של העצב הסיאטי שמסתעפים לכל רגל בנפרד יוצרים את העצבים בחלקים שונים של הרגל: הירך, השוק, כף הרגל ואצבעות כפות הרגליים.
 • הסימפטומים הספציפיים לגבי עצב הסיאטי: כאב ברגליים, תחושת עמימות ברגליים ןבכפות הרגליים, תחושה של עקצוצים, חולשה וגם סימפטומים של כאבים שונים שמקרינים על הרגל, כולם תלויים במקום בו יש לחץ על העצב. לדוגמה: פגיעה בעצב (L5) יכולה ליצור חולשה בתנועה של הבוהן ברגל ולפגוע בפעילות הקרסול.

 

 

שכיחות באוכלוסיה

 • סיאטיקה המתרחשת לפני גיל 20 לעיתים נדירות בלבד וכמעט מוגבלת לגילאים מבוגרים.
 • שכיחות גבוהה בגיל העמידה ובמיוחד בגילאי ארבעים עד חמישים.
 • השכיחות עולה משום שהגדרה קלינית "דלקת אישיאס / סיאטיקה / עצב סיאטי כלולת בתוכה טווח רחב של סימפטומים הקשורים לכאבי רגליים.
 • נתונים קליניים מקופות החולים מעריכים  שכ-43 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מ"דלקת אישיאס / סיאטיקה / עצב סיאטי.
 • ·         ככל שאנו מסווגים את הסימפטומים למקצועות / עיסוקים נראה שהשכיחות עולה בענפי ספורט , נהיגה, סבלות , בנייה.

סיאטיקה כרונית

סיאטיקה כרונית דורשת טיפול קבוע ולעיתים התערבות כירורגית

 • דלקת כרונית תגרום לפגיעה עצבית חמורה
 • ·         לסיאטיקה כרונית יש השפעה על תפקוד שלפוחית השתן והערמונית (פרוסטטה) .
 • חוסר נוחות
 • תפקוד מוגבל
 • כאבים על בסיס יומי בשעת מאמץ

סיבות עיקריות להיווצרות סיאטיקה בעיות אישיס

1.    פריצת דיסק: פריצת דיסק מתרחשת כאשר נוזל תוכן שק דיסק נפגע וזולג החוצה או נוצר בקע בשק, נוצר גירוי לעצב הסיאטי כתוצאה מהפגיעה. פריצת דיסק נקראת גם צניחת דיסק בין-חולייתי או עצב צבוט. סיאטיקה היא למעשה הסימפטום הנפוץ ביותר של פריצת דיסק.


2.    היצרות תעלת השדרה: סיאטיקה נוצרת בעקבות תופעה של היצרות תעלת השדרה ,היצרות של תעלת עמוד השדרה מתרחש בדרך כלל בשילוב עם דלקת מפרקים של עמוד השדרה. יש לציין שדלקת פרקים שלעצמה היא סיבה מספקת לגרום לכאב של העצב הסיאטי.

3.    תסמונת פיריפורמיס (השריר האגסי): מצב בו שריר הפיריפורמיס או בכינויו העברי, השריר האגסי, יוצר לחץ ו/או גירוי של העצב הסיאטי.  כאשר השריר עצמו מגורה נוצר כאב בעצב הסיאטי. ההגדרה היא לא מוחלטת, בהגדרה הרפואית השריר האגסי לא מתאר מצב של לחץ או פגיעה בשורש העצב הגורמים לכאבים ולחוסר תחושה, ההגדרה של כאב בעצב הסיאטי. עם זאת, בשל הכאב שנוצר בכף הרגל, לעיתים קרובות מכנים את המצב סיאטיקה.

4.    דלקת במפרקי העצה והכסל: גירוי של מפרקי העצה והכסל הממוקם במורד עמוד השדרה, פוגם גם בעצב חוליה L5 שנמצא מעל מפרק העצה והכסל וגורם לכאב בעצב הסיאטי, לחץ או פגיעה בשורש העצב הגורמים לכאבים ולחוסר תחושה.

5.    הריון: השינויים בזמן ההריון רבים כמו עלייה במשקל, שינוי מרכז הכובד ,שינוי הורמונלי , כאבים בעצב הנשית (סיאטיקה, אישיאס) התחושה היא כשל משיכה חדה מהישבן לאורך הרגל ולפעמים עד קצות האצבעות, לעיתים מופיע גם כאב בישבן או לאורך הרגל, תופעה ידועה בהיריון ונגרמת כתוצאה מלחץ על החוליות המתניות (L4 – L5)

6.    רקמה צלקתית: מצב בו רקמה צלקתית המכונה גם פיברוזיס של האפידורל, מתרכזת לשורש העצב המותני. במצב כזה, לעיתים נגרם מצב של סיאטיקה בתהליך.

7.    התקשות ופגיעה בשרירים: במקרים מסוימים, דלקות המתקשרות לכאבי שרירים, עוויתות ועיוותי שרירים שמים לחץ על השורש העצבי ויוצרים כאב בעצב הסיאטי.

8.   גידול בעמוד השדרה: גידול בעמוד השדרה יכול להפעיל לחץ על שורש העצב בגב התחתון ולגרום לסימפטומים סיאטיים.

9.   דלקת: דלקת שמתחוללת בגב התחתון יכולה להשפיע על שורש העצב ולגרום לסיאטיקה.

10.  שבר: סיאטיקה כתוצאה משבר בחולייה מותנית. רוב השברים נגרמים כתוצאה מטראומה חמורה כמו נפילה או תאונת דרכים או משום שהעצם היא חלשה מדי בשל מצב של אוסטופורוזיס, תרופה מסוימת או מצב רפואי אחר.

11.  דלקת חוליות מקשחת: דלקת כרונית הפוגעת במפרקי עמוד השידרה. הסימפטומים מתחילים במפרק העצה והכסל ויוצרים דלקת במפרקי העצה והכסל. הדלקת הזו עלולה לגרום לסיאטיקה ולהיחשב כסיאטיקה.

12.  לורדוזיס – עקמת גב תחתון

13.  אנשים עם משקל עודף,

14.  אנשים שמעשנים ,צריכת ניקוטין בכל דרך גם בלעיסה הוכחה כקשורה ישירות לתרומה להידרדרות והיווצרות מצב של פריצת דיסק.

 1. גורמים נוספים למצבי דלקת אישיאס-סיאטיקה כוללים: דלקות שרירים, זיהום, פציעה או שבר. כל מצב שגורם או לחץ על גיד הנשה עלול להוביל לאישיאס , התכווצות שרירי ישבן , פעילות גופנית מאומצת, בעיות אורטופדיות בגב תחתון,אוסטיאופתים - בליטות על העצם , חוסר פעילות גופנית, טונוס שריר חלש, חוסר גמישות ועודף משקל

סימפטומים שכיחים של סיאטיקה-אישיס

1.      לרב סיאטייקה משפיעה רק על צד אחד של הגפיים התחתונות ומקרינה מהגב התחתון לגב הירך ואחורי הרגל.

2.      לעיתים ישנה הקרנה גם כלפי צד קדמי של הרגל לאיזור השריר ארבע ראשי

3.      כאב מתמיד בצד אחד של הישבן או הרגל שמופיע רק לעיתים נדירות בשני הצדדים

4.      כאב שיורד מהגב התחתון או הישבן ויורד לאורך העצב הסיאטי וממשיך מגב הירך לרגל התחתונה ולכף הרגל

5.      כאב שפוחת כאשר שוכבים ונחים , אך במצב הליכה ,עמידה וישיבה מתגבר בעוצמתו

6.      הכאב שלרב מתואר כחד ושורף

7.      כאב שלעיתים יופיע כעמום וקהה תחושת עמימות

8.      “רגל רדומה”, "רגל כבדה" חולשה ברגל, תחושת עקצוצים ודקירות לאורך הרגל

9.      חולשה או תחושה רדומה של הרגל וכף הרגל גם בתזוזה של הרגל

10.  כאב חמור או דוקר ברגל אחת שמקשה על ההליכה והעמידה

11.  כאב וסימפטומים אחרים באצבעות כפות הרגליים, תלוי על מקום הפגיעה של העצב הסיאטי

12.  כאב בגב התחתון שמורגש אך לפי רוב המקרים, כאב לא חזק יחסית לעוצמת הכאב המורגשת בכף הרגל

 הסימפטומים מחמירים בביצוע פעולות ספונטניות ומהירות כמו שיעול או עיטוש או בשינוי תנוחות כמו למשל במעבר ממצב ישיבה למצב עמידה.

סימפטומים מסוימים קשורים לבעיה הרפואית המרכזית שגורמת לכאב בעצם הסיאטי ולהיווצרות מצב של סיאטיקה. לדוגמה, כיפוף הגוף אחורה או הליכה קצרה עלולים לעורר סימפטומים אצל מטופל כאשר הגורם המרכזי לבעיה הוא היצרות עמוד השדרה. כיפוף הגב קדימה עלול ליצור גירוי של העצב הסיאטי של מטופל אם הסיבה היא פריצת דיסק מותני.

סימפטומים סיאטיקה הדורשים התייחסות רפואית מיידית

 • סימפטומים שמחמירים במקום להשתפר שעלולים להצביע על נזק אפשרי במערכת העצבים שמעכבת את שיפור המצב, במיוחד אם הסימנים שגרמו למצב נגרמו מנזק נוירולגי או מצביעים על נזק נוירולגי כמו לדוגמה: חולשה קיצונית ברגל.
 • סימפטומים שמופיעים בשתי הרגליים בו זמנית או שיוצרים פגיעה ו/או חוסר שליטה בשלפוחית השתן, בפעולת המעיים, פגיעה באיזור הגניטלי ועוד, עלולים להצביע על תסמונת זנב הסוס שהיא מצב נוירולוגי חמור שגורם לחוסר פעילות של שורשי העצב בתוך התעלה השדרתית, מצב נדיר שמזוהה רק בשני אחוזים של מצבי פריצת דיסק ושעלול לגרום לשיתוק במקרים קיצוניים.
 • ·         סיאטיקה שלאחר תאונה מתאפיינת בעוד מצבים סביב האירוע כמו חום גבוה ואובדן תיאבון

טיפול בסיאטיקה ללא התערבות כירורגית

המטרות של טיפול במצבי דלקת בעצב האישיס -סיאטיקה ללא ניתוח הן להקל כל הכאב ועל הסימפטומים הנוירולוגים הנוצרים בעקבות שורש עצבי  דחוס, להלן מספר חלופות לטיפול בייתי לטיפולים חיצוניים במצבי סיאטיקה:

 • טיפול בקור וחום: לכאב בעצב הסיאטי שהופך להיות בלתי נסבל יש להשתמש במארזי קרח וחום שניתן לקרר או לחמם ברגע.
 • כריות חום וקור עוזרות להקל על הכאבים באופן מיידי. הניחו קרח על העור למשך 20 דקות וחזרו על הפעולה כל שעתיים. חלק מעדיפים להתחיל בפעולת חימום או נהנים מהקלה מירבית בשימוש בכריות חמות. האידיאל הוא לשלב בין השניים. מומלץ לשים קרח במטלית ולא ישירות על העור. ניתן גם לשים מטלית חמה על העור לטיפול בחום רק להיות זהירים.
 • משככי כאבים: משככי כאבים ללא מרשם הם מעולים ויעילים בהקלה על כאב שנגרם מסיאטיקה. תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים או סטרואידים שננטלים ככדור יעילות גם להפחתת דלקות שמגרות כאב. מרגיעי שרירים או תרופות נרקוטיות אחרות גם יכולות להתאים כל עוד המרשם הוא רק לזמן קצר רק כדי לצמצם כאבים, לא מומלץ לצרוך תרופות נרקוטיות לאורך זמן. מומלץ להשתמש בתרופות נרקוטיות לתקופה של כמה ימים עד לשבועיים ולא מעבר לכך.
 • זריקות סטרואידים אפידורליות: זריקות סטרואידים אפידורליות מסייעות בהפחתת דלקות. לא כמו תרופות הננטלות דרך הפה, זריקה פועלת ישירות על האיזור המדובר והכואב סביב העצב הסיאטי ותוקפת ישירות את הדלקת שעלולה לגרום לכאב. למרות שההבדלים נראים לא משמעותיים, זריקה מספקת הקלה על כאב למשך שבוע או עד שנה בסך הכל וגם חשוב לזכור שזה גם לא עובד עבור כולם, זריקה היא עדיין בחירה אידיאלית להקלה על כאב. עוד אלמנט חשוב לטובת שימוש בזריקה: הזריקה מסייעת בהקלת הכאב, פעולה שמאפשרת למטופל לזכות בהקלה מהכאב ולהתקדם ללא כאב ואפילו להתאמן ולהשתפר מבחינה גופנית ללא כאב אקוטי מתמיד. מטופלים צריכים סביבה חפה מכאבים כדי להצליח להתעלות מעל המצב הרפואי בו הם נמצאים ולהתקדם למצב יציב ובריא יותר. ההקלה שהם זוכים לה מהכאב הא חשובה לתהליך ההחלמה במקרים רבים.


 מצבים בהם יש לשקול התערבות כירורגית :

 • כאב רגליים חמור שממשיך ולא מרפה לתקופה של 4-6 שבועות
 • כאב שלא מרפה גם לאחר מאמץ ממושך וממוקד בטיפולים אלטרנטיביים שלא דורשים התערבות ניתוחית כמו סטרואידים שננטלים דרך הפה, תרופות אנטי דלקתיות שהם לא סטרואידים, מניפולציה ידנית של הגב או הגוף, זריקות ו/או טיפול פיזיותרפי.
 • מוגבלות שיוצרות מכשול ובעיה לתפקוד מלא ורגיל של המטופל.
 • התגברות  עוצמת חולשת הרגל
 • אובדן שליטה של הצרכים או מתן שתן
 • הידרדרות חמורה ביכולת תפקודית.

 

ניתוחים שכיחים במצבי סיאטיקה,

 • שאיבת דיסק בעמוד השדרה
 • למינקטומיה מותנית – ניתוח לפתיחת היצרות תעלת השדרה

 

תסמונת השריר האגסי

השריר האגסי (פיריפורמיס) נמצא עמוק בתוך הישבן. השריר מתחבר לעמוד השדרה התחתון ולעצם הירך העליונה וכן לגיד הנשה. אם השריר הופך לנוקשה ומכווץ הוא יכול להפעיל לחץ על עצב הירך ולגרום לאישיאס. תסמונת השריר האגסי נפוצה יותר אצל נשים.
גברים ששמים את הארנק בכיס האחורי גם יכולים לפתח את תסמונת השריר האגסי. הארנק מפעיל לחץ כרוני על השריר האגסי, דבר שכאמור, יכול להוביל לאישיאס.

כאב סיאטיקה אישיאס וסינדרום פירפורמיס

שריר הפירפורמיס הוא שריר קטן בתוך אזור הישבן המחבר את החלק התחתון של עמוד השדרה עם החלק העליון של הירך, השריר מסייע בתזוזת הירך וייצוב אגן

 

הסיבות העיקריות לסינדרום פירפורמיס

 • פציעות ספורט
 • טכניקת הליכה /ריצה פגומה,
 • אימונים על משטחים קשים, עומס יתר בזמן אימון, התחלת אימון בצורה פתאומית
 • יציבה לקויה - ריצה לא נכונה, נעליים לא מתאימות
 • בעיות בעמוד שדרה - בלט/פריצת דיסק, שרירים תפוסים גב תחתון- ישבן -ירך
 • ישיבה מרובה
 • נשים בהריון
 • חשיפה ממושכת לקור
 • כאב בגב תחתון, כאב בעכוז, כאב גב בזמן ישיבה, כאב ישבן עם הקרנה לרגל, כאב אישיאס בהריון - כולם יופיעו בעיקר בגלל כאב עצבי, לחץ עצבי ודלקת בעצב הסיאטי / אישיאס וסינדרום פירפורמיס.
 • כאשר יש פגיעה או גירוי, נוצרת דלקת באישיאס שמביאה לפגיעה בתפקודו היומי של האדם, למשל-בהליכה, קושי להתרומם לאחר נהיגה ועוד.
 • דלקת אישיאס תגרום לירידה בעוצמת התחושה וההפעלה הפיזית של הרגל, לתחושה של שריפה, חשמל או נימול, ירידה ברפלקסים ותחושת כאב בישבן או לאורך הרגל.

כאב חמור ברגל הנוצר על רקע לחץ, דחיסה, גירוי או דלקת בעצב הסיאטי וידוע גם בשם סינדרום פירפורמיס.

תסמונת הפיריפורמיס גורמת לכאב בישבן אשר מקרין לאורך הצד האחורי של הרגל ( UB ) .

הכאב יכול להקרין עד כף הרגל ויוצר סימפטום בדומה לפריצת דיסק מותני , בתסמונת פירימוריס לעיתים תלווה בספסטיות עור (שינויים בתחושה עורית) , חולשה ברגל, לעיתים מלווה עם או בלי נימול. 

אנשים עם פיריפורמיס מעדיפים שלא לשבת , כאשר הם יושבים הם נוטים להטות את הצד הכואב מעלה במקום לשבת עם שני צידי הישבן על הכיסא.

כמו כן התופעה יכולה להתבטא בצליעה בזמן הליכה, או החמרת כאב בזמן עיטוש, שיעול או הגברת הלחץ התוך בטני (ביציאות).

 

אנמנזה (אבחנה) רפואית

הליך האבחנה מתחיל בתשאול מסודר ובבדיקה פיזיקאלית. האנמנזה כוללת את ההיסטוריה הרפואית, פעולות המיטיבות או מחמירות את הכאב, טראומה קודמת ועוד. גם להיסטוריה המשפחתית יש ערך, בעיקר בכל הנוגע לבעיות דלקתיות (אוטו-אימוניות) כמו ארתריטיס (דלקת מפרקים). 

 

 • בדיקה הפיזיקאלית - רגישות מקומית, אופן ההליכה והישיבה, תנועות פסיביות ואקטיביות, תחושת עור למגע, כוח שריר ועוד. מטרת הבדיקה להבחין בין תסמונת הפיריפורמיס, דלקת ב sacroiliac joint או מצבים אחרים הקשורים לעמוד השדרה. תתכן תחושת נודולות באזור.
 • במצבים כרוניים תתכן חולשת שרירים בצד הישבן הפגוע. יש להעריך את יכולת השרירים באמצעות בדיקת כוח גס (בסקלה של 1-5).

 ·        בדיקת  S.L.R - הרמת רגל ישרה במנח אנטריורי. יופיע כאב והתנגדות בהרמה הרגל עד º 60, אך מעבר ל 60 מעלות ייעלמו. (בניגוד למצב של פריצת דיסק, שם כככל שהרגל תורם גבוה יותר הכאב יחריף יותר).

 • Piriformis Tention Test - מנח אנטריורי - המטפל מבצע רוטציה מדיאלית ובו זמנית המטופל מתבקש להתנגד בצורה אקטיבית לתנועת המטפל. במידה והכאב בישבן או לאורך העצב בחלק הפוסטריו/לטרלי של הירך והשוק מחריף הבדיקה חיובית. בדיקה זו גם מאפשרת התקדמות טיפולית באמצעות סוטי שיאצו)

 • מנח פוסטריורי – כיפוף ברך המטופל. המטפל מניע את השוק לכיוון חוץ – לטרלי תוך כדי התנגדות המטופל באופן אקטיבי. במידה והכאב מחריף הבדיקה חיובית.

     · בדיקות דם עשויות לתמוך או לשלול תהליכים דלקתיים החלים במפרקים.


 • צילום רנטגן יכול לברר שינויים בגב תחתון ובאגן.

 • MRI  - חשד לבעיה עצבית או בלחץ המתפתח על אחד העצבים (כמו גידול) מקובל לשלב בדיקת. 

 • סריקת (מיפוי) עצמות - מאפשרת צפייה באיכות העצם, מהלך הריפוי שלה לאחר טראומה וזיהום או דלקת על רקע בעיית מפרקים. 
 • אלחוש- שיטה מדויקת לאבחון בעית פיריפורמיס היא הזרקת חומר מאלחש ישירות לפיריפורמיס. פעולה זו יכולה להתבצע רק בסיוע אמצעי הדמיה כמוRX , CT או MRI , כיוון שהרופא צריך לדעת שמחט נעוצה בדיוק בתוך השריר. במידה שמדובר בפיריפורמיס, התגובה לזריקה תהיה מהירה ותתבטא בהיעלמות הכאב.


 גישה טיפולית רפואה משלבת –  ד"ר יוסף רחמים

 

1.      הטיפול המשולב כולל טיפול מנואלי ראומטולוגי שיקומי

2.      תמיכה רגשית – פרחי בך

3.      ייעוץ תזונתי > בניית מקורות חוזקה פיזיים, אנרגטיים 

4.      דיקור – אוקופונטורה > סיני-יפני-קוריאני

5.     אליקותרפיה – דיקור אוזן

6.      מגנותרפיה – טיפול באמצעות מגנטים רפואים להסדרת מוליכות עצבית

7.      טיפול בדלקות

8.      טיפול באמצעות צמחי מרפא - חליטות

9.      טיפול תחזוקה מונעת בחלוקה לפי מערכות / איברים המעורבים במחלה

10.  תרגילים לתחזוקה מונעת ושיפור תפקוד הליכה

11.  תרגילים להגמשת שרירי גב - ישבן - ירך הגדלת טווח תנועה , ולהפחתת כאבים

12.  דמיון מודרך

13.ארומתרפיה לשיפור זרימת דם, לטיפול בדלקות, הפחתת כאב

14.  חבישת קנזיוטייפ ליציבות עמידה והליכה

15.  מנורת TDP

16.  במהלך הטיפול נשלב טיפול במכשירים :
 פיינלס אינפרה אדום אולטרסאונד SONIC STIM

17.  טיפול במכשיר TENS –EMS

18.  כוסות רוח

 

 למידע נוסף על מוצרי בריאות המסייעים במצבי סיאטיקה/אישייאס

לסיכום

 • כאמור ישנם  אינספור סיבות שגורמות למצבים שונים של דלקת סיאטיקה-אישיס.
 • חשוב להכיר ולדעת את האבחונים הקליניים לסיבות השונות משום שטיפולים במיוחד לעצב הסיאטי ישתנו ממטופל למטופל ויהיו שונים ומשונים, תלוי במצב המרכזי שגרם לבעיה מלכתחילה. למשל: התעמלות ממוקדת סיאטיקה המתמקדת בהקלה על כאבים וטיפול בכאב של העצב הסיאטי, תשתנה לפי המצב של הסימפטומים השונים ולפי כל אחד ומצב המחלה המרכזית שגורמת לכך. רק לפי אבחון ספציפי אפשר לזהות ולהבין איזה אימון גופני או פעילות פיסית מתאימים להקלה במצב של מטופלים.
 • מודעות אורגונומית לאנשים עובדים יכולה לסייע בפתרונות כגון :הדרכה לגבי נשיאת משאות , עמידה נכונה  , שימוש בכלי עבודה מנח ישיבה נכון , התאמת סביבת עבודה כך שתפחית כאב או מראש תמנע התפתחות פתולוגיה  .
 • חשוב להתייחס להבנה ולידע של המטופל לגבי אורח החיים שתורם או מקל על כאבי סיאטיקה באופן קבוע. ידע זה כוח, ככל שהמטופל ידע יותר, הוא ידע להתמודד עם זה טוב יותר.

 

 

המאמר נועד לספק אינפורמציה בלבד ואינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה.

קראו חוות דעת של לקוחות מרוצים

בברכת רפואה שלמה ,

יוסף רחמים 

מטפל בכיר 

לקביעת תורים והתייעצות

03-5029599


logo בניית אתרים