יוסף רחמים - רפואה משולבת טיפולים בהתאמה אישית

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. טיפול בכאבי צוואר וצליפת שוט -Whiplash

טיפול בכאבי צוואר וצליפת שוט -Whiplash

תפקיד החוליות הצוואריות לאפשר תנועת ראש ולהגן על חוט השדרה. חוליות הצוואר מחוברות לראש במבנה מורכב של רצועות, גידים ושרירים המסייעים בייצוב ותמיכת עמוד השדרה הצווארי.

·        הרצועות מגבילות את תנועת הצוואר ומונעות נזקים

·        השרירים מסייעים בשמירה על יציבות הצוואר ומכוונים את תנועותיו ומתכווצים ונרפים בתגובה לפעילות עצבית

·        ישנם סוגים שריר שונים כמו פלקסורים קדמיים, פלקסורים (מכווצים) לטרלים (צידיים), רוטטורים (סיבוביים) ואקסטנסורים (פושטים).

למרות שהחוליות מאוד גמישות, הן נושאות משקל רב יחסית לגופן. תנועה פתאומית כמו תאומה עלול לגרום לנזק משמעותי ולפגוע בתמיכה בראש.


כאבים שמקורם בצוואר:
כאבי גב וצוואר נחשבים לכאב הכרוני הנפוץ ביותר ותופסים את עיקר הפניות לאורתופד. באופן כללי נשים סובלות מהכאב יותר מגברים.

רק ב 15% מהמקרים של תלונה על כאבים הסיבה ברורה באופן חד משמעי: פריצת דיסק, שינויים ניווניים בחוליות ובמפרקים, חסר יציבות בין החוליות, שברים, גידולים ממאירים ותהליכים דלקתיים או זיהומיים. לעתים כדאי לטפל בתופעת הכאב עד שהדלקת או המצב החריף יעבור מעצמו. טיפול מוקדם בכאב לא רק מקל על הסבל אלא גם מסייע להחזיר את המטופל לתפקוד מהיר יותר. כאבים כרוניים קשים יותר לטיפול. 

כאשר הבדיקה הפיזיקאלית וממצאי ההדמיה אינם מצביעים על דבר (ללא ממצאים פתולוגים) ניתן להניח שמדובר בכאבים על רקע כיווץ שרירים או מגירוי במפרקים הבין-חולייתיים האחוריים (מפרקים הפאסטלים).

תופעות כמו סטרס, מתח נפשי וחרדה מסוגלות אף הן לתרום לכאבים לא מוגדרים. כאבים מתמשכים בגב ובצוואר שאבחנתם שנויה במחלוקת הם תופעה נפוצה הנמנית עם קבוצת הפיברומיאלגיה. הטיפול כולל, לרוב, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות ( NSAIDS ), משככי כאב נוגדי חרדה ותרופות להרפיית שרירים. התעמלות, פיזיותרפיה, כירופרקטיקה, טווינא, שיאצו, דיקור סיני  ושיטות נוספות מהרפואה המשלימה עשויות להאיץ את ההחלמה.

כאבים על רקע שינויים ניווניים או חבלה בדיסקים הצוואריים. גם עומס יתר, התכווצות שרירים כרונית ומתח שרירים עלול להוביל לבעיה זו. כאבים כאילו מתאפיינים לעתים בהקרנה לעורף, לראש או לזרועות. סיבה אפשרית לכאבים עורפיים כרוניים היא פגיעה בעצבים האוקסיפיטליים. במקרה זה הכאב כרוני, התקפי ומלווה בשינויי תחושה בקרקפת ובכאבי ראש עורפיים. 
כדי לאושש את האבחנה יש לבצע בדיקת 
CT ובדיקת הולכה עצבית EMG לפני קביעת אסטרטגית טיפול. בעיות על רקע מתח, התכווצות שרירים ועומס יתר לא יבואו לידי ביטוי בבדיקות אילו. 

הטיפול הקונוונציונלי כולל פיזיותרפיה, טיפול תרופתי, ובמקרים יותר קיצוניים המשך טיפול במרפאת כאב הכוללת הזרקות חומרי אלחוש וסטרואידים לשורשי העצבים בסיוע רנטגן, אם הפגיעה העצבית ספציפית, או טיפול בעצבים או בדיסקים באמצעות גלי רדיו המשבשים את מעבר הכאב. במצבים קיצוניים ניתן להשתיל אלקטרודה תת עורית לשיכוך כאבים.

פריצת דיסק בחוליות צוואריות הינה השנייה בשכיחותה לאחר פריצות באזור הלומברי. כך שזוהי פגיעה שכיחה למדי, אך יש לסייג ולציין שבמקרים רבים הכאב אינו קשור לפריצה עצמה. לעתים קיימת פריצת דיסק או בלט דיסק ללא סימפטומים ובמקרים רבים פיתרון של בעיית הדיסק אינו מוביל לפיתרון בעיית הכאב.


מהי צליפת שוט – Whiplash?
זהו מושג רחב הבא לציין פגיעה צווארית הנרכשת בעיקר בתאונות דרכים כאשר הראש והצוואר מוטים לאחור באופן פתאומי (כמו מכת שוט) בצורה של היפרפלקציה – היפראקסטנציה (כיפוף – פשיטה). הפגיעה כוללת נזק מיקרוסקופי או גלוי ברקמות הרכות כמו הדיסקים הבין חוליתיים, שרירים ורצועות. קיימת השערה שנוצרים בעצבי השדרה קרעים מיקרוסקופיים, שלא נראים בצילום, אבל מספיקים ליצירת נזקים
קרעים בשרירים המתאפיינים בכאב המלווה בנימול, נזק לרצועות ומגבלה בתנועתיות ראש צוואר , כאשר יש לנפגש גם רקע של מחלות צוואריות אחרות המצב מחמיר .


צליפת שוט יכולה להיגרם גם כתוצאה מנענוע /טלטול ראש חזק סימפטומים צליפת שוט

1.      נוקשות צווארית

2.       פגיעה בשרירים וברצועות - myofascial injuries

3.      כאבי ראש וסחרחורות (בעיקר לאחר זעזוע מוח)

4.      קושי בבליעה או לעיסה, צרידות (פגיעה בוושת או בלוע)

5.      תחושות צריבה, נימול או דקירה, פרסטזיות

6.      כאבים בכתפיים ובעורף

7.      כאבי גב אמצעי ותחתון

8.      אי נוחת

9.      עייפות במאמץבשכיחות גבוהה של המקרים הסימפטומים חולפים תוך מספר שבועות, הטיפול השכיח כולל :

·         קיבוע הצוואר למספר שבועות.

·         קירור להפחתת הדלקת או חימום להזרמת דם והקלת מתח

·         טיפול תרופתי משכך כאבים ונוגד דלקות ומרפי שרירים

 

 הגישה הטיפולית ברפואה משלימה

1.      שיפור תנועה ע"י עיסוי

2.       הנעה – בכל מקרה של כאב צווארי וצליפת שוט הקליניקה תקיעות של צ´י שלא זורם טוב .

3.      תרגילי נשימה והדמייה 

4.       תזונה נכונה תזונה המשפרת החלמה , מסייעת לשיפור זרימת דם , הפחתת סטרס ושיפור גמישות שרירים ורצועות כגון : ויטמינים מקבוצת B, אבץ , מגנזיום , תפריט עשיר בחלבונים וירקות

5.      דמיון מודרך – תרגילי הדמיה משפרים את ההחלמה ומאפשרים הפעלה טובה יותר של שרירים רצועות ותרגול פעולות באופן עצמאי , משפר איכות חיים ותחושת ויטאליות של המטופל

6.      טיפול בתדרים EMS פולסים חשמליים לגירוי השרירים ועיסויים עד להקלה,  פולסים חשמליים לגירוי השרירים ועיסויים עד להקלה..

TENS         - פולסים חשמליים למערכת העצבית להפחתת כאב, הגברת זרימת הדם וזירוז החלמה

7.      תרגול והפעלת שרירי הצוואר - שמטרתם מתיחה והגמשה של שרירי הצוואר , חיזוק שרירי הצוואר התומך במשקל הגולגולת , ליישור הצוואר והפחתת העומס של משקל הראש

8.      דיקור – אקופונקטורה סינית , יפנית , קוריאנית

9.      מגנותרפיה - טיפול במגנטיים רפואיים על מרדיאנים

10.  קנזיוטייפ - לשיפור טווחי תנועה , הפחתת לחץ, תמיכה, הפחתת דלקות, הקניית יציבות ועוד..

11.  ארומתרפיה – לגמישות שרירים רצועות, הפחתת דלקת , שיפור זרימת דם, חימום ושיפור עצבוב , הגנה מפני שינויי מזג אוויר , הפחתת טראומה על השריר הפגוע, הפחתת סטגנציה מקומית

12.  מנורה TDP טיפולית - יעילה וטובה להנעה ,שיקום וכהכנה לטיפול ידני, מאיץ מטבוליזם, מווסת ביות פיזיולוגיות, מעלים דלקות ומקל על כאבים. הוכח כיעיל בטיפול בכאבי שרירים, פציעות ברקמות העדינות ועוד...

13.  כוסות רוח - במצבים אקוטיים , מסייעים בשחרור מהיר, הנעת (צ'י) דם לשרירים ופתיחת סטגנציות , כחלק מטיפול מנואלי , במשולב עם דיקור ושמנים אתריים

 

מנח הטיפול יהיה לרוב בשכיבה ומושפע מיכולת המטופל לשכב על גבו או צידו. 


תדירות הטיפולים:

1.      במצבים אקוטיים מומלץ לבצע את הטיפול במשך שבוע ימים אחת ליום עד להטבה משמעותית.

2.      במצבים כרוניים במשך שלוש שבועות ראשונים פעמיים בשבוע ולעבור לטיפול אחד עם התקדמות הטיפול, למשך 3-4 חודשים.

3.      בימים שבהם לא מבוצע טיפול המטופל מקבל הנחיות תרגול ושימוש בשמנים טיפולים .

 

 

מטרות הטיפול:

המטרה העיקרית להחזיר את המטופל לפעילות תקינה במהירות האפשרית ולמנוע מצב כרוני של

·        נוקשות צוואר,

·        להפחית מתח

·        לשכך כאבים

·        להפחית ספזם שרירי

·        להגביר אספקת דם לאזור

·        להפחית ולמנוע נפיחות ובצקת

·        לשפר טווח תנועה במפרקים

·        לשפר אלסטיות בשרירים

·        לשיפור ניקוז לימפתי

·        לחזק את שרירי הצואר במיוחד שרירים עמוקים - שרירים יציבתיים

·        לימוד שימוש נכון בצואר בפעילות הימיומית.

 

הטיפול האינטגרטיבי חשוב מאד בפגיעה מורכבת כמו Whiplash מכיוון שכשהצואר כואב, המטופל פוחד לזוז ומקבע אזורים נוספים בגוף כמו: גב תחתון ,שכמות, כפות רגלים , הליכה נוקשה ועוד..

 

טיפול  אפקטיבי ישחרר את הצוואר , יפחית כאבים יאפשר לאדם לחזור לשגרה , להחזיר למטופל את הביטחון העצמי ובכך יביא להחלמה ותנועה ללא הגבלה

 

המטרה החשובה ביותר לאפשר למטופל לבצע פעילות יומיומית ללא כאב

 

 

 

המאמר נועד לספק אינפורמציה בלבד ואינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה.

 

 

 

בברכת רפואה שלמה ,

 

 יוסף רחמים

 להזמנת טיפולים והתייעצות

 03-5029599


www.maagal-haim.com


טיפול בכאבי צוואר וצליפת שוט -Whiplash
logo בניית אתרים